fbpx

Wykonanie zabiegu wapnowania BioCALC jesienią

Wapnowanie jest bardzo istotne z uwagi na nie tylko prawidłowy rozwój roślin, ale również presję niektórych patogenów ale także wykonanie zabiegu wapnowania jesienią jest terminem optymalnym, ponieważ wyższy odczyn gleby ogranicza ewentualne wymywanie składników pokarmowych z gleby wraz z jesiennymi opadami, poprawia 

 

Odczyn gleby zależy od czynników naturalnych jak i antropogenicznych tj. kategorii agronomicznej gleby, zawartości materii organicznej, jakości stosowanych nawozów, terminu ich aplikacji, wielkości dawek oraz formy nawozów wapniowych.

Utrzymywanie zakwaszonych gleb w gospodarstwie sprawia, że stosowanie nawozów mineralnych na gleby o nieregulowanym odczynie przestaje być efektywne, a każde zwiększanie ich dawki nie przekłada się na wzrost plonów roślin. Regularne stosowanie nawozów BioCalc skutecznie reguluje odczyn gleby, a także podnosi zasobność w podstawowy pierwiastek budulcowy roślin, o czym również warto pamiętać.

BioCALC nawozy granulowane kreda wapniowy magnezowy

 

Wykonanie zabiegu wapnowania jesienią jest terminem optymalnym, ponieważ wyższy odczyn gleby ogranicza ewentualne wymywanie składników pokarmowych z gleby wraz z jesiennymi opadami, poprawia wykorzystywanie składników pokarmowych przez rośliny ozime, a co najważniejsze w dłuższym terminie zwiększa życie biologiczne gleby i ogranicza presję chorób zwłaszcza grzybowych roślin. Wapń zawarty w BioCalc wpływa korzystnie na powstanie gruzełek gleby, poprawia proces humifikacji i przyczynia się do utrzymania warstwy próchnicznej.

 

BioCALC nawozy granulowanie wapniowanie
Tabela wapniowania. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W zależności od rodzaju wapniowania dostarczamy glebie takie składniki jak magnez i wapń co wpływa na właściwości chemiczne i fizyczne gleby. Nawet niewielkie ilości magnezu zawarte w niektórych nawozach wapniowych mają istotne znaczenie nawozowe. Jako źródło magnezu pozwalają zabezpieczyć potrzeby pokarmowe roślin na co najmniej okres roku po zastosowaniu. Należy pamiętać, że magnez jako pierwiastek również podnosi pH gleby.

Wapnowanie nie powinno być stosowane zaraz po nawożeniu obornikiem, gnojowicą, czy nawozami fosforowymi ponieważ jest nieefektywne (Jony fosforu i wapnia „blokują” się wzajemnie). Dlatego zalecamy aby między tymi zabiegami był odstęp minimum 6 tygodni. Nie zalecamy również stosowania wapnowania na gleby nieużytkowane rolniczo, w strefach ochronnych wód powierzchniowych, gdyż wapnowanie zwiększa kumulację azotu mineralnego. Stosuj nawozy BioCalc mądrze.

Nawozy wapniowe powinno się stosować pod przedplon roślin, które najkorzystniej na to reagują np. gorczyca, rzodkiew oleista, bobowate.  Zdecydowanie przyspieszy to aktywizację biologiczną zastosowanego nawozu, skutecznie poprawiając żyzność gleby. Najlepszym rozwiązaniem są nawozy BioCalc zawierające duże ilości wapnia oraz magnezu.

Wapnowanie jest bardzo istotne z uwagi na nie tylko prawidłowy rozwój roślin, ale również presję niektórych patogenów. Dla przykładu na plantacjach rzepaku, czy też warzyw kapustnych, na których wykonuje się  regularne wapnowanie obserwuje się mniejsze porażenie roślin kiłą kapustnych. Pewnego rodzaju fenomenem jest obszar wsi Bruki Unisławskie, gdzie ta choroba nie występuje mimo bardzo intensywnej produkcji roślin kapustnych i braku zmianowania. Naukowcy wiążą to z naturalnym występowaniem na tym obszarze pokładów muszli (a więc wapnia). Stosowanie nawozów BioCalc to skuteczne źródło tego niezwykle cennego pierwiastka.

Czym różnią się granulowane nawozy wapniowe od siebie? Podstawowym wyróżnikiem jest pochodzenie surowca. Produkty wapniowo-magnezowe pochodzą z mielonej skały dolomitowej. Produkty wapniowe to mielona skała wapienna ze starszych pokładów. Kreda nawozowa to produkt uzyskiwany z mielonej skały kredowej (najmłodszej geologicznie) której cząsteczki są ze sobą najsłabiej związane. Wybór produktu zależy od potrzeby szybkości działania, zasobności gleby w poszczególne składniki i rodzaju gleby. Dla przykładu na słabszych glebach (bielicowe) lepiej zastosować nawóz wapniowy, gdyż dłużej utrzyma się w górnej warstwie gleby niż kreda wapniowa. Natomiast Kreda powinna być stosowana na glebach ciężkich lub interwencyjnie tam gdzie efekt podniesienia pH musi być najszybszy. Nawóz magnezowy stosujemy wszędzie tam, gdzie jest znaczący deficyt tego pierwiastka. Wszystkie rodzaje wapna znajdziecie pod marką BioCalc.

Regulacja pH i podnoszenie zasobności gleby to proces długodystansowy. Nie ma cudownych rozwiązań, które by w jednym sezonie przyniosły spektakularne i zarazem trwałe rezultaty. Jedna z podstawowych zasad w nawożeniu produktami wapniowymi to systematyczność ich stosowania. Dużo lepsze efekty daje coroczne uzupełnianie mniejszą dawką nawozu wapniowego niż duże akcje nawożenia w odstępie kilku lat. Regularnie stosuj nawozy BioCalc

Udanego wapniowania!
Chcesz wiedzieć więcej? 
Zadzwoń do nas i skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów. 
tel.: 693 090 731

Polecamy Ci również artykuły:
AminoCalc14 w uprawie truskawek cz1.
Nawóz dolistny AminoCALC14 w sadach cz.1 
Nawóz dolistny AminoCALC14 w sadach cz.2