fbpx

Skuteczne nawożenie wapniem roślin kapustnych.

Większość plantatorów postrzega nawożenie wapniem jako zabieg przede wszystkim regulujący pH gleby, a nie jako źródło pierwiastka stanowiącego podstawowy składnik budulcowy rośliny. Dlatego w uprawach (kapusta, brokuł, kalafior, kalarepa, jarmuż, brukselka) na glebach o uregulowanym pH bardzo często mamy do czynienia z występowaniem istotnych jego niedoborów.

Kolejnym problemem jest czysta fizjologia rośliny. Zgodnie z tym co podaje literatura fachowa z dziedziny nawożenia, wapń razem z borem jest wymieniany jako jeden z najtrudniej przemieszczalnych się pierwiastków w roślinie. Mimo wysokiej jego zawartości w glebie nadal mogą występować jego niedobory. Dotyczy to w szczególności końcowego etapu wegetacji.

Szczególnie duże znaczenie ma to dla upraw roślin kapustnych, gdzie niedobór wapnia jest jedną z podstawowych chorób fizjologicznych drastycznie obniżającą jakość plonu.

Rozwiązaniem jest nawożenie dolistne – jednak i tutaj ma ogromne znaczenie czym nawozimy. Wyzwaniem do pokonania w tej grupie roślin jest woskowatość liści powodująca, iż bardzo trudno utrzymać ciecz roboczą na ich powierzchni. Koniecznym jest stosowanie adiuwantów bądź takich nawozów, które samie w sobie zachowują się jak adiuwant

Idealnym rozwiązaniem przełamującym wszystkie wymienione bariery jest nawóz aminokwasowo-wapniowy AminoCalc 14. Jest to składowo najmocniejszy nawóz tego typu na rynku. Zawiera ponad 55% aminokwasów (z czego aż 27% to aminokwasy wolne) oraz 14%CaO. Fakt skompleksowania wapnia aminokwasem sprawia, iż pierwiastek ten jest przemieszczany w roślinie jako aminokwas, a nie jako trudno mobilna cząsteczka wapnia.

Niskie dawkowanie na poziomie od 1 do 1,5 kg/ha sprawia, iż jest to jedno z bardziej ekonomiczniejszych rozwiązań.

zwiększona ilość wapnia aminokwasów wolne aminokwasy krótkie peptydy owoce i warzywa jpagro

Nawóz ten działa jako silny adiuwant gwarantując równomierne oraz trwałe pokrycie powierzchni liścia, aby roślina skutecznie mogła go wchłonąć.

Dodatkowym atutem jest fakt, iż aminokwasy (w przeciwieństwie do np. chelatów) pobierane są już w niskich temperaturach – co przy chłodnej wiośnie lub uprawach jesiennych ma niebagatelne znaczenie.

Nawóz ten można stosować jako standardowe źródło wapnia w technologii uprawy oraz interwencyjnie w celu szybkiej regeneracji plantacji po wystąpieniu stresu np. suszy, podtopienia, czy gradobicia.

Udanych zbiorów!
Chcesz wiedzieć więcej? 
Zadzwoń do nas i skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów. 
tel.: 693 090 731

Polecamy Ci również artykuły:
AminoCalc14 w uprawie truskawek cz1.
Nawóz dolistny AminoCALC14 w sadach cz.1 
Nawóz dolistny AminoCALC14 w sadach cz.2